Budowa domu w technologii skandynawskiej

Budowa domu w technologii skandynawskiej

Budowa domu w technologii skandynawskiej czy kanadyjskiej? To pytanie zadaje sobie inwestor gdy się już zdecyduje na budowe domu szkieletowego. Czym różnią się na pozór jednakowe domy szkiletowe?

W pierwszej kolejności przekrojami elementów konstrukcyjnych. Szwedzi bazują na przekroju 45×195 czy 45×220 , północnoamerykański standart ma 38×140 . Konstrukcja domu szwedzkiego jest znacznie solidniejsza .Drewno konstrukcyjne musi być komorowo suszone i czterostronnie strugane ,klasa wytrzmałościowa c24

Konstrukcja szwedzka nie istnieje bez zamkowych połączeń ciesielskich gdy kanadyjska jest prosto zbijana gwoździami.

Następna różnica jest w przekroju ściany. Ściana domu szwedzkiego to wentylowana konstrukcja z szczelną barierą paroizolacyjną ktorą w żadnym wypadku nie mogą przerwać instalacje elektryczna czy hydrauliczna. Więc od strony zewnętrznej wyglada nastepująco :

a) folia wiatroizolacyjna

b) słupek nośny z wypełnioną przestrzenią międzysłupkową wypełnioną wełną

c) folia paroizolacyjna folia

d) łata o przekroju 45×45 bita w poziomie w rozstawie miedzyosiowym 400mm ( w przestrzeni między łatami rozkładane są instalacje

c) płyta osb w przypadku wykończenia ścian kg lub deska boazeryjna montowana bezpośrednio na łaty

Taki układ ściany zapobiega dziurawieniu folii paroizolacyjnej i zawilgoceniu wełny co jest bardzo groźne dla całej konstrukcji budynku.

Inne, nie mniej ważne zagadnienie to wentylacja połaci ściany od strony zewnętrznej która przypomina wentylacje połaci dachowej.

Największy problem jaki napotyka inwestor i wykonawca budynku szkieletowego w Polsce to brak standardyzacji materiałów niezbędnych do budownictwa oraz brak doświadczenia projektantów. Spotykałem się z projektami domków letniskowych o powierzchni 25 mkw gdzie konstruktor zastosował przekrój słupka 60×150 w rozstawie międzyosiowym 400mm)))))).

Wymiary wełny czy płyt osb dostępne w Polsce niestety nie przystosowane do budownictwa szkieletowego przy bazowym międzyosiowym rozstawie słupków 600mm co skutkuje odpadami materiału i wiekszymi kosztami budowy.

Dlugowieczność domu szwedzkiego

Dom szkieletowy w opinii publicznej to coś nietrwałego,zawilgocona budka ze sklejki i płyt kg)))) co oczywiście nie jest prawdą. Prawidłowo wykonany z  odpowiednich materiałów dom w technologii szwedzkiej będzie służył długie lata. Mieszkałem w Szwecji w domach z 18-19 wieku które nie mają zamiaru zawalić się))))

Dom w Bro,rok budowy 1853

Dom w Idre,rok budowy 1798

Kirke w Tännäs rok budowy 1763

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *